KETTLEBELL
A kettlebellel fejleszthető a mozgáskoordináció, megelőzhetők a gerincfájdalmak, mivel erősíti a farizmokat és nyújtja a csípőizmokat. Emellett pozitív hatással van a szívre, a vérkeringésre és az ízületi fájdalmak megelőzéséhez is jelentősen hozzájárul.
Nőknek és férfiaknak, fiataloknak és idősebbeknek egyaránt ajánlott a kettlebell edzés. Az egyik legnagyobb előnye ennek a sportnak, hogy erőssé tesz, viszont mindezt komoly izomtömeg-növekedés nélkül éri el.
Nem izoláltan eddzük az izmokat, hanem mozdulatokat gyakorlunk. Tehát nincs láb nap, hát nap, mellnap, de van mondjuk guggolás, húzódzkodás, vagy épp fekvőtámasz.
Összetett gyakorlatokat végzünk, tehát több ízületben történik elmozdulás a feladat végzése során.
Nagy hangsúlyt fektetünk a törzs izmainak erősítésére, valamint a stabilizáló izmokra.
Több képességet fejlesztünk egyszerre: erőt, állóképességet, hajlékonyságot, koordinációt, gyorsaságot.
A funkcionális tréning lényege, hogy olyan gyakorlatokat végzünk, amelyek a mindennapi életben is megállják a helyüket, melyek során a testünk, az izmaink a maguk természetes módján mozognak. Nem izoláltan eddzük az egyes izomcsoportokat, hanem egy egységes egészként tekintünk a testre.
Az edzések a te képességeidhez vannak igazítva, szóval nem kell aggódnod, hogy valamit nem tudsz megcsinálni.
Mit kaphatunk a Kettlebell-től
- Csökkenti a koleszterinszintet
- Javítja a stressz-szintet
- Növeli az izomtömeget
- Javítja a testösszetételt (a testzsír és az izom aránya)
- Javítja a testtartást
- Csökken a sérülés veszélye
- Növeli a csontsűrűséget
- Javítja az alvást
Az erősítő edzés nem csak abban segít, hogy erősödj és erősnek érezd magad (ami fontos az évek múlásával). Jót tesz a szív egészségének is, csökkenti a koleszterinszintet, segít a testtartásban, és az anyagcsere optimálisabb működésében, mivel az izomszövet metabolikusan aktívabb, mint a zsírszövet. Ez azt jelenti, hogy test nyugalmi állapotban annál több energiát éget el, minél több az izomszövet.
A húszas éveink végétől elkezdünk veszíteni az izomtömegünkből. Emiatt lenne fontos legalább ekkor belevágni az izomépítésbe, hogy képesek legyünk felépíteni és fenntartani az izomtömeget.
Ha kitartóan hetente párszor edzel, akkor néhány hét után látványos lesz a változás. De következetesnek kell lenned – és nem akkor edzeni, amikor kedved van. Ha elmész kétszer a héten, majd a következő hét kimarad, majd ismét eljutsz egyszer, akkor nem lesz hamar eredmény. Készíts tervet és tartsd magad hozzá. Általánosságban elmondható, hogy heti két-három alkalommal végzett erősítő edzéstől két hét alatt 10%-al nő az izomerőd.
„Néhány hónapnyi következetes edzés hatására 20-30% körüli növekedést kell tapasztalnia ahhoz képest, ahonnan indultál. De fontos tudni, hogy minden egyénnél eltérő ez a szám, mert függ az életmódtól, a táplálkozástól és a befektetett munkától.”
- Nem árt tudni, hogy ha abbahagyja az edzésprogramot, átlagosan heti 3%-ot veszít az izomerejéből, és 8 hét alatt akár a teljes elért eredményt elveszítheti